

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage | 60 V |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Max Output Current | 40 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Output Current | 40 mA |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Internal Switch | Yes |
| Type | Linear |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 61
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59405
Ext.Price$0.59405
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59405 | $0.59405 |
| 10 | $0.48298 | $4.82980 |
| 25 | $0.44479 | $11.11975 |
| 50 | $0.40962 | $20.48100 |
| 100 | $0.37723 | $37.72300 |
| 300 | $0.36042 | $108.12600 |
| 500 | $0.34435 | $172.17500 |
| 1000 | $0.32641 | $326.41000 |
